5 kwietnia 2014, słuchacze IV semestru kierunku Technik Obsługi Portów i Terminali wraz z opiekunem roku Panią Danutą Bukowiecką, odbyli zajęcia dydaktyczne w Firmie IPSEN LOGISTICS Sp. z o, o. Uczestnicy poznali dobrze zorganizowaną i wyposażoną międzynarodową firmę logistyczną. Menadżer IPSENA, Pan Paweł Ryszka, przedstawił rozwiązania administracyjno - operacyjne oraz technologie i systemy dotyczące składowania i dystrybucji towarów w oparciu o nowoczesne wyposażenie magazynowe. Zajęcia w Firmie IPSEN, pozwoliły rozszerzyć wiedzę dotyczącą różnego rodzaju transportu i sposobu magazynowania towarów.
SPOTKANIE Z POWIATOWĄ POLICJĄ
W dniu 1 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami komendy powiatowej Policji w Krakowie w ramach programu zintegrowanej polityki bezpieczeństwa Województwa Małopolskiego i Wojewódzkiej Policji „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Celem spotkania było omówienie problematyki bezpieczeństwa szkoły oraz spotkanie z młodzieżą. Przedstawiciele Policji, na czele z koordynatorem projektu dla ZSP Giebułtów nadkom. Dorotą Gawryluk, przeprowadzili w dwóch grupach wiekowych zajęcia i projekcję filmową nt. odpowiedzialności karnej nieletnich oraz pełnoletnich a także zagrożeń w sieci tzw. „cyberprzemocy”. Następnie odbyła się dyskusja z udziałem młodzieży.
SZKOŁA Z CERTYFIKATEM WIELKIEGO SERCA
Nasza szkoła otrzymała certyfikat Wielkiego Serca od Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Prowadzona co roku akcja zbiórki żywności oraz potrzebnych materiałów schronisku dla bezdomnych zwierząt została nagrodzona przez władze krakowskiego TOZ-u. Uczniowie podczas zbiórki zebrali ponad 100 kg karmy suchej i konserw oraz koce, posłania i zabawki. Szkoła zapowiedziała dalszą pomoc i współpracę ze schroniskiem.
Dzień otwarty
- W dniu 12 marca 2014r w naszej szkole został zorganizowany dzień otwarty.
Gościliśmy znakomitych gości: panią v-ce Starostę Powiatu Krakowskiego Urszulę Stochel, Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego p. Lidię Pycińską, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu p. Tadeusza Nabagło, p. Janinę Grelę Przewodniczącą Komisji Edukacji Starostwa Powiatowego, Dyrektorów zaprzyjaźnionych Gimnazjów, Pracodawców a przede wszystkim uczniów trzecich klas gimnazjalnych.
Część oficjalną rozpoczęła Pani Dyrektor Stanisława Szumiec, która przywitała wszystkich Gości a następnie pani Magdalena Sokół – Kolarska przewodnicząca Komisji ds. Promocji Szkoły zapoznała zebranych gości z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2014/2015,
w dalszej kolejności pan Tomasz Dudek przybliżył założenia programu „Szkoła w ruchu –ćwiczyć każdy może”, który realizowany jest w naszej placówce. Z tej okazji gimnazjaliści zostali zaproszeni na pokazowy trening piłki nożnej, który poprowadził przyjaciel szkoły Łukasz Surma – wybitny piłkarz polskiej ekstraklasy, aktualnie zawodnik w drużynie Ruchu Chorzów. Z kolei w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa Wojewódzkiej Policji i Województwa Małopolskiego „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” zaplanowano spotkanie z zaprzyjaźnionym z ZSP Giebułtów Maciejem Dęboszem – byłym antyterrorystą obecnie aktorem „W11”.Nowością w roku szkolnym 2014/2015 są klasy pożarnicze, o których szczegółowo mówił starszy aspirant – dowódca sekcji pan Michał Krawczyk.
Na koniec oficjalnego spotkania pani v-ce Starosta Urszula Stochel wręczyła, zgodnie z tradycją Dnia otwartego, Certyfikaty Przyjaciela Młodzieży przyznawane przez Starostę Krakowskiego osobom zatrudniającym naszych uczniów na praktykach zawodowych. W tym roku szkolnym wyróżnione zostały następujące osoby: p. Janusz Knapik – szef kuchni renomowanego krakowskiego hotelu, p. Maria Łośko - pracownik Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów, p. Andrzej Sowier – właściciel Wielomarkowego Serwisu Samochodowego, p. Adam Boroń – właściciel restauracji w Skale „Vitalia”, p. Ryszard Kolarski – właściciel Centrum Tapicerstwa w Krakowie.
Po uroczystym wręczeniu certyfikatów Dyrektor ZSP w Giebułtowie Pani Stanisława Szumiec zaprosiła wszystkich do obejrzenia szkoły i przygotowanych wystaw.Uczniowie gimnazjów mogli wziąć udział w lekcjach pokazowych m. in. lekcji biologii i historii z tablicą interaktywną, lekcji języka angielskiego a także poznać nowoczesną bazę dydaktyczną: sale komputerowe, bibliotekę z Centrum Informacji Multimedialnej.
W salach prezentowane były poszczególne kierunki, które proponujemy młodzieży gimnazjalnej w ofercie edukacyjnej szkoły:
• Technikum Eksploatacji Portów i Terminali – przygotowało krótką prezentację multimedialną na temat zawodu a potem uczniowie zapraszali chętnych gimnazjalistów, którzy wcielali się w rolę pasażera zgłaszającego sie do odprawy biletowo – bagażowej na stanowisku „CHECK IN”,
• Technikum Agrobiznesu zaproponowało udział młodzieży gimnazjalnej klas III
w grach planszowych i zręcznościowych przez co przybliżono gościom zasady działania nowoczesnego biznesu poza miastem,
• Technikum Architektury Krajobrazu zaprosiło do odwiedzenia pięknego ogrodu
z żywych roślin przygotowanego w sali według projektu naszych uczniów, ponadto przygotowano wystawę projektów, które uczniowie wykonują na zajęciach
z przedmiotów zawodowych,
• Technikum Hotelarskie wraz z Florystyką prezentowało cztery stoły nakryte według wybranych kategorii: stół wielkanocny, dla dwojga, dziecięcy i osiemnastka. Gimnazjaliści mogli głosować na najpiękniejszą ich zdaniem aranżację - wygrał stół: „Dla dwojga”,
• Zasadnicza Szkoła Zawodowa przedstawiła wszystkie zawody, w których kształcą się nasi uczniowie. Największym powodzeniem cieszyły się: stoiska fryzjerskie gdzie można było zmienić fryzurę, stoiska gastronomiczne kucharzy, piekarzy, ciastkarzy, na których częstowano zaproszonych gości z gimnazjów przygotowanymi własnoręcznie kanapkami, ciasteczkami, pizzą. Duże zainteresowanie odnotowało też stoisko mechaników i lakierników samochodowych a także prezentowany zawód –tapicer.Na korytarzu szkolnym przygotowano stoisko z prezentacją multimedialną projektu unijnego „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”, w ramach którego uczniowie biorą udział w darmowych kursach takich jak: prawo jazdy kat. B, kosmetyka pielęgnacyjna, operator wózków widłowych, kelner, florysta, spawacz, ratownik wodny, alpinizm przemysłowy. W ofercie jest też kurs barmański, którego absolwenci przygotowali pokaz drinków i napojów bezalkoholowych.
Ponadto gimnazjaliści mogli skorzystać z oferty sklepiku szkolnego „Zorza”, prowadzonego przez uczniów naszej szkoły i tam w ramach promocji zdrowego odżywiania częstowani byli jabłkami. Zachęcając do dzielenia się „dobrem” nasza młodzież zaprezentowała w formie wystawy najważniejsze działania Wolontariatu. Młodzież zobaczyła również Internat, w którym na co dzień, bezpłatnie zamieszkują nasi uczniowie.Specjalną atrakcją był wóz strażacki i pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez uczniów należących do Ochotniczej Straży Pożarnej w Giebułtowie.
Kartki świąteczne w Hospicjum św. Łazarza
W czwartek 27 marca wolontariusze odwiedzili Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Wspólnie z przedstawicielami VIII LO w Krakowie wykonywali kartki świąteczne które zostaną sprzedane podczas kiermaszu świątecznego. Zebrane fundusze zasilą konto hospicjum.
KONKURS POWIATOWY „MOJA TOŻSAMOŚĆ REGIONALNA”
Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w konkursie powiatowym „Moja tożsamość regionalna”. Konkurs odbył się 14.03.2014r. w Krzeszowicach. Uczniowie ( Kamil Daliniewski - 4TH, Maciej Sikora – 3TH, Jakub Szczepaniuk – 3TK i Justyna Dyduch – 2TH) zajęli 3 miejsce.
Tematyka konkursu dotyczyła atrakcji turystycznych regionu. Każda drużyna miała zaprezentować mapę z walorami turystycznymi swojej gminy. Ponadto w jednym z etapów uczestnicy pisali dyktando sprawdzające pisownię nazw własnych.
Uczniów do konkursu przygotowała Pani mgr Agata Hrabia
Spotkanie wolontariuszy z przedstawicielką Banków Żywności
18 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie wolontariuszy z przedstawicielką Banków Żywności. Słuchając pierwszej część prelekcji, uczniowie dowiedzieli się m.i.n że pierwszy polski Bank Żywności założony został w 1993r. w Warszawie z inicjatywy p. Jacka Kuronia. Krakowski Bank Żywności działa od 1997r. Warto wiedzieć że Banki Żywności są organizacją pozarządową, która dzięki wolontariuszom organizuje m.i.n Świąteczne Zbiórki Żywności, obchody Światowego Dnia Żywności(przypadającego 16 października) oraz akcję "Podziel się posiłkiem". W drugiej części spotkania uczniowie uczestniczyli w szkoleniu, które przygotowało ich do bycia wolontariuszem podczas Świątecznej Zbiórki Żywności, która będzie miała miejsce 4,5,6 IV 2014r
Konkurs "Historia na dzisiaj – Wincenty Witos"
W 140 rocznicę urodzin Wincentego Witosa zorganizowany został w naszej szkole konkurs wiedzy o Patronie Szkoły. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas pierwszych, Technikum Hotelarskiego, Technikum Eksploatacji Portów i Terminali oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W I etapie, który odbył się 20 stycznia, brali udział wszyscy uczniowie klas pierwszych. Do II etapu - finałowego, który został przeprowadzony 22 stycznia zakwalifikowało się 12 uczniów.
Wyniki konkursu wiedzy o Patronie Szkoły Wincentym Witosie:
I miejsce - Marta Przebinda, klasa I TH
II miejsce - Natalia Wieczorek, klasa I TE
III miejsce – Tomasz Namysłowski, klasa I THZwycięzcom serdecznie gratuluje organizator konkursu mgr Robert Grajny.
Wizyta studyjna w Lyonie
Nasza uczennica Monika Depta uczestniczyła w wizycie studyjnej w Lyonie zorganizowanej w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce"
Podziękowanie dla naszej szkoły
Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za czynne włączenie się w zbiórkę na rzecz funduszu stypendialnego Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" organizowaną w ramach obchodów Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - Papież Dialogu"
Spotkanie ze stewardessą
18 stycznia 2014r. o godz. 8.30 w naszej szkole odbyło się spotkanie ze stewardessą wiodącej linii lotniczej p. Barbarą Brzezińską, która przybliżyła nam ten ciekawy zawód.
Pani Basia ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Jagiellońskim na dwóch kierunkach: prawo i filologia angielska. Swoją karierę zawodową rozpoczęła na lotnisku w podkrakowskich Balicach uczestnicząc w praktykach studenckich organizowanych przez panią Jolantę Rokosz, która jest Kierownikiem Działu Obsługi Terminali.Jako jedna z najlepszych studentek, pani Basia otrzymała propozycję zatrudnienia w Kraków Airport. Po kilku latach pracy w porcie w Balicach zdecydowała o przesłaniu swojego CV do jednej z najlepszych linii lotniczych na świecie.
Po wielu miesiącach oczekiwania otrzymała zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne do Warszawy. Zaliczając ogromną liczbę testów i egzaminów znalazła się w kilkuosobowej grupie, która została wyłoniona spośród setek kandydatów z Polski. Nagrodą za dotychczasowe zdobywanie wiedzy, ogromną pracę, ciągłe podnoszenie kwalifikacji i poszerzanie doświadczeń okazał się kilkuletni kontrakt w dalekim kraju na stanowisku Cabin Crew.Przez pierwsze dwa miesiące zatrudnienia pani Basia uczestniczyła w wielu szkoleniach, które dotyczyły wszelkich aspektów pracy stewardessy.
Wszystkie nowo przyjęte Cabin Crew uczą się najprostszych czynności jak podawać kawę czy herbatę pasażerowi, zdobywają wiedzę na temat wielu kultur i panujących tam zwyczajów, uczą się jak zrobić perfekcyjny makijaż, jak czesać włosy i jak nosić firmowy mundur. Najtrudniejsze są kursy udzielania pierwszej pomocy aż po sytuacje kryzysowe, z których każdy musi zaliczyć test ale przede wszystkim każdy musi w rzeczywistości umieć wykorzystać zdobyte umiejętności.
Wycieczka na lotnisko w Balicach
W dniu 15 stycznia 2014r. klasa I Technikum Eksploatacji Portów i Terminali była na wycieczce na lotnisku w Balicach.
Zajęcia zatytułowane „Praca lotniska” poprowadziła pani Jolanta Rokosz, która jest Kierownikiem Działu Obsługi Terminali. Uczniowie utrwalili sobie najważniejsze fakty z historii lotnictwa, poznali szczególne wydarzenia związane z Kraków Airport i dowiedzieli się jak wygląda schemat zatrudnienia w porcie lotniczym. W drugiej części zajęć pani Aleksandra Chudy oprowadziła młodzież po terminalu pasażerskim i omówiła najważniejsze stanowiska pracy. Na zakończenie wycieczki uczniowie oglądali operacje lotnicze z tarasu widokowego. GALERIA
Akcja „Mam Haka na Raka”
Po raz pierwszy młodzież naszej szkoły włącza się w ogólnopolską akcję „Mam Haka na Raka” chcąc kształtować w nas postawy prozdrowotne, a tym samym stworzyć szansę na zmianę statystyk dotyczących zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce.
Wolontariat w naszej szkole
Wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w akcję „Świąteczna Zbiórka Żywności” prowadzoną przez Bank Żywności w Krakowie.
W dniu 12 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracownikiem Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie. Uczniowie otrzymali ulotki dotyczące pracy w hospicjum, dowiedzieli się o akcji „Żonkilowe Pola” oraz oglądnęli filmy ukazujące pracę wolontariuszy w Hospicjum. Spotkanie było okazją do zapoznania się z przemyśleniami, emocjami i obawami jednego z podopiecznych hospicjum.
Dnia 18 grudnia wolontariusze z naszej szkoły odwiedzili po raz kolejny Farmę Życia, aby pomóc jej mieszkańcom w przygotowaniu stroików i ozdób świątecznych. Uczestnicy zajęć podczas których ozdobione zostały choinki i wykonane styropianowe bombki, byli bardzo zadowoleni, wspólnie śpiewali kolędy i rozmawiali o tradycjach świątecznych.
Konkurs „BESTSELLEROWA SZKOŁA"
Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs na najlepszą książkę spośród 15 zakupionych bestsellerów
STWÓRZCIE Z NAMI LISTĘ BESTSELLERÓW SZKOŁY !!!
Więcej informacji w zakładce Biblioteka szkona / akcje biblioteki
„Zdążyć na czas z pomocą”
Przez dwa dni w naszej szkole 10 uczniów wzięło udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie ćwiczyli na profesjonalnym sprzęcie do ratownictwa. Na koniec zdawali egzamin i otrzymali certyfikaty. Zajęcia zorganizowano w ramach projektu „Zdążyć na czas z pomocą” Starostwa Powiatowego w Krakowie przy współudziale Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla naszej uczennicy
Ewelina Seweryn uczennica klasy III TA, 2 grudnia 2013 roku, z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
3 dni w Mietniowie - wycieczka
W listopadzie 2013r. grupa hotelarzy z klas: pierwszej, drugiej i trzeciej wybrała się na wycieczkę zawodoznawczą do gospodarstwa agroturystycznego „Amigówka”, w Mietniowie. Wycieczka realizowana była w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce a finansowana była ze środków Unii Europejskiej.
Uczniowie zapoznali się z aktywnością turystyczną na przykładzie atrakcji Pogórza Wielickiego. Odbyli wizyty w miejscach związanych z artystami i lokalnymi twórcami ludowymi: Hucisko Tadeusza Kantora, Folwark Zalesie, Stanisław Anioł – rzeźba w Kopalni Soli „Wieliczka”
Odkrywali własne talenty, rozpoznawali aktualne zasady kategoryzacji kwater agroturystycznych i sami przyjmowali zagranicznych gości.
Wolontariat - Wizyta w domu Pomocy społecznej im. L. A. Helclów w Krakowie.
21 XI 2013 grupa wolontariuszy z naszej szkoły wybrała się z wizytą do domu Pomocy społecznej im. L. A. Helclów w Krakowie. Wolontariusze chcieli zobaczyć jak wygląda życie seniorów i jak spędzają czas. Uczniowie dowiedzieli się wielu rzeczy na temat pensjonariuszy i pracowników ośrodka. Odbyli tez spotkanie z seniorami – artystami, którzy opowiedzieli im o swoich pracach, pasjach i inspiracjach. Wszyscy byli pod wrażeniem dzieł które zobaczyli. Uczniowie oglądali ogrody wokół budynku oraz kaplicę św. Anny. Każdy z wolontariuszy wyszedł z różnymi odczuciami i przemyśleniami.
Alternatywne formy wychowania fizycznego
WAVEBOARDING W GIEBUŁTOWIE
Kolejną osobą, która na zajęciach zademonstrowała alternatywne formy wychowania fizycznego jest uczennica klasy I technikum eksploatacji portów i terminali Klaudia Walczak. Nasza uczennica zademonstrowała waveboarding. Dyscyplinę sportową, która łączy surfing, snowboard i deskorolkę. Deska na której się poruszamy jest specyficzna gdyż ma tylko dwa niestabilne kółka. Aby jechać należy synchronicznie poruszać nogami i biodrami przez co deska nabiera rozpędu. Klaudia dopiero od pół roku jeździ na desce ale osiągnęła już perfekcję w wielu elementach techniki jazdy na waveboard. Zachęca wszystkich do spróbowania waveboardingu.JAZDA NA MONOCYKLU
Uczeń klasy II wielozawodowej Paweł Goraj, prezentuje i zachęca do kolejnej alternatywnej formy wychowania fizycznego jaką jest jazda na monocyklu.
MISTRZ W UKŁADANIU KOSTKI RUBIKA W GIEBUŁTOWIE
Uczeń klasy I technikum eksploatacji portów i terminali Arkadiusz Jarosz potrafi w niecałą minutę ułożyć słynną kostkę Rubika. Uczeń układając słynną logiczną kostkę, zna wszystkie algorytmy jej układania. Kostka wynaleziona została przez Ernő Rubika w 1974 roku. Rekord Polski w jej układania to 34 sekundy (2012r). Czas Arka to 50s. To kolejna alternatywna forma wychowania fizycznego, którą proponują uczniowie z naszej szkoły.
Archiwum Aktualności