• Rajd Zielarsko Pszczelarski- o Puchar Podkowca

• Czy można chronić przyrodę poznając zawody branżowe okazuje się, że jak najbardziej GALERIA

Rajd Zielarsko Pszczelarski- o Puchar Podkowca

28 maja 2024 r w ZSP Witosówka  odbył się II Rajd Pszczelarsko Zielarski o Puchar Podkowca. Celem rajdu była przede wszystkim popularyzacja kształcenia zawodowego, m.in. zawodów logistyk, kierowca, hotelarz, fryzjer, ogrodnik, pszczelarz, ślusarz, stolarz, ponadto propagowanie wiedzy dotyczącej pszczół, ziół i nietoperzy wśród młodzieży szkolnej oraz ochrony nietoperzy,
            w tym Podkowca małego.

Wydarzenie było połączone z dniem otwartym, w czasie którego uczestniczy poznawali Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Giebułtowie i kierunki kształcenia zawodowego.

Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami matematycznymi, wykazać się wiedzą dotyczącą nietoperzy, umiejętnościami praktycznymi, kreatywnością i pomysłowością.

Wydarzenie otrzymało patronat honorowy Starosty Krakowskiego, Pani Elżbiety Burtan. W rajdzie uczestniczyli prezes Jurajskiej Izby Gospodarczej Andrzej Bukowczan, zastępca dyrektora MODR Karniowice Wiesław Grochal.

Partnerzy wydarzenia to Kraina Podkowca projekt LIFE PODKOWIEC PLUS, Gmina Wielka Wieś, ZPKWM oraz Małopolski Oddział PTSM  w Krakowie.

W rajdzie uczestniczyło 96 uczniów m.in. ze szkół w  Krakowie, Modlnicy, Wielkiej Wsi, Białym Kościele, Przegini, Przybysławic, Bębła i Jerzmanowic.

Młodzież odwiedziła stanowiska branżowe i przyrodnicze, obsługiwane przez uczniów
            i pracowników ZSP w Giebułtowie. W sumie ponad 100 osób spędziło czas pożytecznie
            i atrakcyjnie np. ucząc się jazdy samochodem. Uczniowie m.in. wykonywali fryzury sportowe, obliczali prędkość lotu nietoperza, rozpoznawali krzewy, zioła i rośliny angażując wszystkie zmysły.

Zwycięską drużyną okazała się grupa ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach, która zajęła I miejsce i otrzymała Puchar Podkowca. Puchar w imieniu Starosty Krakowskiego Pani Elżbiety Burtan wręczyła Pani Beata Kwatera Dyrektor Wydziału Edukacji Powiatu Krakowskiego.

W imieniu organizatorów dziękujemy za wsparcie i współorganizację promocji zawodów branżowych oraz ochrony środowiska, w tym nietoperzy.

Rajd organizowany był w ramach Programu Priorytetowego Edukacja Ekologiczna, finansowanego ze środków WFOŚiGW w Krakowie „Nasza Dzika przyroda-odkrywanie świata nietoperzy i pszczół”.

• Osiedle Szkolne 8
          32-085 Giebułtów