W "Witosówce" znowu zabrzmiała muzyka. Stało się tak za sprawą reaktywowanego po latach radiowęzła szkolnego, jak również przy okazji 2. Festiwalu Kolęd i Pastorałek. W tym roku radosne kolędowanie splotło się z konkursem międzyklasowym. W grudniowej edycji przedstawiciele poszczególnych klas wykonywali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Komisja konkursowa najwyżej oceniła występ dziewczyn z klasy 5 TH, drugie miejsce zajęły ex aequo klasy 2 TH i 4 TE, a trzecie – 1 B i 1 TH. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wprawienie nas w radosny bożonarodzeniowy nastrój. GALERIA
W Muzeum Archeologicznym
Gdy za oknem szaroburo, warto wybrać się w jakieś egzotyczne miejsce. Może do Egiptu? Najlepiej starożytnego. W Muzeum Archeologicznym. Dzięki barwnym opowieściom p. Doroty Madej przenieśliśmy się dzisiaj w czasoprzestrzeni. Opowieści o faraonach były równie zajmujące, co historie dotyczące naszych podkrakowskich praprzodków. Jedna z ciekawostek wiąże się z Giebułtowem. To właśnie tutaj odkryto bogate cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich. Na własne oczy zobaczyliśmy znaleziony w Giebułtowie kabłączek skroniowy ogłoszony zabytkiem tego miesiąca. Serdecznie polecamy Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3. Oprócz egipskich mumii i giebułtowskich kabłączków czeka tutaj na Was Światowid ze Zbrucza, Baba połowiecka ze Stadnicy i wiele innych unikatowych eksponatów. GALERIA
Ćwiczenia ratownicze Lubogoszcz 2023
W ramach innowacji Służby ratownicze w Polsce klasa I TE uczestniczyła w obozie kondycyjnym w Beskidzie Wyspowym, w bazie szkoleniowej "Lubogoszcz". Obóz rozpoczął się wyprawą z Rabki-Zdrój na Maciejową w Gorcach. Wrażenie zrobiły widoki na Luboń Wielki, Szczebel, Ćwilin, Lubogoszcz i Tatry. Marsz Głównym Szlakiem Beskidzkim i odwiedziny klimatycznej Bacówki na Maciejowej. Niemałym wyzwaniem okazało się wejście do schroniska na stoku Lubogoszczy po zmroku. Obóz miał na celu ćwiczenie udzielania pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym, strażakiem i goprowcem. Odbyły się praktyczne zajęcia z ratownikiem m.in. transport rannego w górach, zjazd tyrolką i szukanie rannego pod lawiną z detektorem. Podczas obozu ćwiczone były podstawowe zasady musztry obowiązujące w służbach. Podsumowaniem ćwiczeń był konkurs RKO "Jakość uciśnięć klatki piersiowej", który pokazał na jakim poziomie uczniowie opanowali umiejętność resuscytacji. W konkursie najlepszymi ratownikami okazali się Stachyra Arkadiusz I m-ce, Cierniak Arkadiusz II m-ce, Skrzek Kacper III m-ce. Zajęcia obozowe wymagały kondycji i zorganizowania. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności. Czy mają wystarczającą motywację do działania, czy ćwiczenia ratownicze dadzą efekty-pokaże przyszłość. A na razie wracamy do zwyczajnego trybu nauki GALERIA
Pszczoły zimy się nie boją
W dniu 2 grudnia 2023r. odbyła się XV Konferencja Pszczelarska w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Giebułtowie. GALERIA
Pomimo zimowej pogody konferencję zaszczycił swoją obecnością prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie pan Wojciech Spisak. Prezes brał udział w uroczystym zakończeniu kursu pszczelarskiego ROL.03 w naszej szkole, za co bardzo dziękujemy.
Od lat frekwencja dopisuje, a nasi wykładowcy zawsze potrafią zaciekawić pszczelarską wiedzą.
Pan dr Jacek Kostuch ( MODR Karniowice) mówił o porażeniu pszczół przez Varroa destructor i o nowych rozwiązaniach w walce z tym groźnym pasożytem.
Drugim prelegentem był pan Ryszard Teska mówiący o apiterapii, czyli o możliwościach wspomagania leczenia produktami pszczelimi, takimi jak: miód , pyłek , pierzga, propolis oraz powietrze ulowe, wosk i czerw trutowy. To niesamowite , ile naszych dolegliwości mogą złagodzić a nawet wyleczyć pszczoły.
Ogromne podziękowania składamy pani dr Ewie Waś (laboratorium HoneyLab Teper & Waś s.c.) oraz panu prof. Zbigniewowi Kołtowskiemu (Instytut Pszczelnictwa) za to, że pokonując zimową śnieżycę dojechali aż z Puław do Giebułtowa, by spotkać się z nami.
Pan prof. Kołtowski poświęcił swój wykład dobremu wykorzystaniu pożytków, przedstawił zmiany klimatyczne ostatnich 25 lat oraz w jaki sposób suche i ciepłe wiosny przyspieszają kwitnienie drzew. Ciekawą informacje otrzymaliśmy jako pszczelarze z Małopolski - okazuje się, że na 1 km 2 jest największa liczba rodzin pszczelich tzn. 13. Najmniej jest na Podlasiu 3,4 rodziny.
Konferencję zakończyła pani dr Ewa Waś przedstawiając problemy z jakością wosku i negatywne skutki zafałszowania węzy . Wskazała główne substancje używane do fałszowania wosku i przedstawiła ich wpływ na życie rodziny pszczelej.
Wszystkim pszczelarzom z okazji ich święta przekazujemy słowa Patrona św. Ambrożego „nie ma obowiązku większego nad obowiązek wdzięczności”.
Jesteśmy bardzo wdzięczni wykładowcom i już myślimy o następnym spotkaniu na wiosnę
Złoty Indeks PK
Pragniemy zachęcić uczniów do udziału w IX edycjikonkursu „O Złoty Indeks PK”. Rywalizacja w ramach jednej zczterech dyscyplin jest doskonałą okazją do sprawdzenia wiedzy, aletakże zdobycia dodatkowych punktów w rekrutacji na studia naPolitechnikę Krakowską – jedną z najlepszych uczelni technicznych, która oferuje studia I stopnia na ponad 30 kierunkach. Laureat konkursumoże uzyskać nawet 200 punktów rekrutacyjnych. Wszystkie szczegóły związane z konkursem „O Złoty Indeks PK” znajdują się na stronie: https://indeks.pk.edu.pl/ PLAKAT, LIST REKTORA PK
Archiwum Aktualności