• Jak pielęgnować posadzone drzewka?
     • Jak pielęgnować posadzone drzewka?

     • Dzięki wspaniałej akcji promującej bioróżnorodność mieszkańcy Gminy Wielka Wieś 16 kwietnia 2024r. w ZSP w Giebułtowie otrzymali drzewka owocowe.  Rozdawali  je  przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Krakowie.

      Drzewka posadzone… i co teraz…

      W pierwszym roku po posadzeniu drzew trzeba je regularnie podlewać, a ziemię wokół drzew najlepiej wyściółkować, by ograniczyć parowanie wody z gleby i wzrost chwastów. W następnych latach drzewa należy podlewać w czasie długotrwałej suszy.

      Młode drzewka owocowe wymagają cięcia po posadzeniu. Wiele osób zastanawia się, kiedy przycinać jabłonie, czereśnie lub inne drzewka owocowe. Odpowiedź jest prosta. Jabłonie i grusze należy przycinać wiosną; śliwę, brzoskwinię, czereśnie i wiśnie przycina się dopiero po owocowaniu.

      Stosując zbyt dużo nawozu, zmuszasz drzewo do skupienia się na maksymalnym wzroście, a nie na silnym, zdrowym, wspierającym systemie korzeniowym. Ściółkując drzewa i podając im w razie potrzeby dodatkową wodę , zapewnisz im dużą przewagę, tworząc zdrowsze drzewa, które rosną szybciej.

      Są to porady z Internetu, ale jeżeli naprawdę chcesz pogłębić wiedzę o ogrodach, to osoby dorosłe (bez względu na wiek ) zapraszamy na kolejną edycje kursu ogrodniczego, który rozpocznie się w od połowy września 2024r.

      Zapisy na kurs prowadzimy do końca sierpnia 2024r.

      Uczymy cięcia , formowania i prowadzenia drzew owocowych.

      W programie: sadownictwo, warzywnictwo, rośliny ozdobne a także uprawa ziół i zakładanie winnicy. Uczymy jazdy ciągnikiem i zapewniamy zdobycie uprawnień rolniczych.

      Młodzież szkół podstawowych zachęcamy do wyboru zawodu ogrodnika w Branżowej Szkole I Stopnia.

    • Święta Wielkanocne
     • Święta Wielkanocne

     • W przededniu Triduum Paschalnego  życzymy wszystkim, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość. By stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie, napełni Nas pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość... GALERIA

    • „Czy można nas oszukać? Zmysły na straży oceny jakości produktów – rola nauki w ocenie jakości produktów"
     • „Czy można nas oszukać? Zmysły na straży oceny jakości produktów – rola nauki w ocenie jakości produktów"

     • W marcu w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. „Czy można nas oszukać? Zmysły na straży oceny jakości produktów – rola nauki w ocenie jakości produktów". Celem warsztatów było podniesienie kompetencji społecznych młodzieży, aby umożliwić im świadome i racjonalne podejmowanie decyzji konsumenckich. Poprzez interaktywne warsztaty uczestnicy mieli okazję zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie oceny produktów oraz krytycznej analizy komunikatów marketingowych. Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki realizowany był przez pracowników Katedry Jakości i Bezpieczeństwa Produktów Przemysłowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

    • ŚWIĘTO LICZBY π
     • ŚWIĘTO LICZBY π

     • Liczba Pi powszechnie zapisywana za pomocą greckiej litery alfabetu - π jest najpopularniejszą stałą matematyczną, której dokładnej wartości nikt nie jest w stanie zapamiętać – nawet komputer z gigantyczną pamięcią dyskową.

      Pi jest liczbą niewymierną, czyli taką, której wartości ułamkowej nie da się zapisać za pomocą skończonej liczby cyfr, albo mówiąc inaczej nie można jej wartości dokładnej przedstawić jako ilorazu dwóch liczb całkowitych.

      Są tacy zapaleńcy, którzy stawiają sobie za zadanie zapamiętanie jak największej ilości cyfr po przecinku, a pomocne mogą być tu na przykład tak zwane pi-ematy, czyli wierszyki, w których liczba liter w każdym słowie odpowiada kolejnej cyfrze rozwinięcia Pi.

      W naszej szkole obchodziliśmy święto liczby pi, najdłuższy pi-emat stworzyła Julia Papiz z klasy I technikum hotelarskiego i została wyróżniona w szkolnym konkursie matematycznym. Gratulacje

    • „Młodzież na drodze do kariery w Europie”
     • „Młodzież na drodze do kariery w Europie”

     • Projekt pt. „Młodzież na drodze do kariery w Europie” (2023-1-PL01-KA120-SCH-000194305) w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego przez FRSE na zasadach programu Erasmus+ otrzymał dofinansowanie z UE w wysokości 161 214 zł.

      Projekt ten zakłada wyjazd 15 uczniów z technikum hotelarskiego oraz 3 opiekunów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Giebułtowie na dwutygodniowe praktyki zawodowe w branży hotelarsko-gastronomicznej do Lipska, Niemcy w terminie 03-14.06.2024. Organizacją Przyjmującą będzie VILTALIS Betreuungsgesellschaft fur Modellprojekte mbH, Gut-Wehlitz, 04435 Schkeuditz (www.gut-wehlitz.de). Mobilność ta podniesie jakość funkcjonowania naszej placówki oraz poziom jej kształcenia a  nasi uczniowie otrzymają możliwość zdobycia nowych doświadczeń i poznania Niemiec. Jednym z kluczowych elementów projektu jest pokazanie uczniom perspektyw jakie mają w rozwijającym się świecie poprzez wzmocnienie ich umiejętności językowych, ukazanie równego poziomu edukacji w Europie oraz wzmocnienie tożsamości europejskiej.

      Program ten pomoże naszym uczniom zrealizować każdy z kluczowych elementów kształcenia zawodowego. Praktyczne podejście do nauki połączone z nieformalnymi metodami nauczania sprawi, iż uczestnicy mobilności zyskają większą motywację do samokształcenia i rozwoju.

      Uczestnicy mobilności wezmą udział w przygotowaniu do wyjazdu. Każdy z nich odbędzie przygotowanie językowe, psychologiczne oraz kulturowe prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. To powinno pozwolić na uniknięcie tzw. „szoku kulturowego”. W trakcie trwania mobilności uczniowie będą dokumentować swoje doświadczenia poprzez robienie zdjęć i umieszczanie ich na swoich profilach w mediach społecznościowych. Powstanie dziennik mobilności w którym będą zapisywane czego w danym dniu się nauczyli.

      Po zakończeniu projektu uczniowie z zebranych przez siebie materiałów przygotują tablicę która zawiśnie na szkolnym korytarzu oraz prezentację zachęcając tym samym innych uczniów do udziału w podobnych projektach. Pliki do pobrania

    • Konferencja „Świadomy wybór ścieżki kształcenia zawodowego”
     • Konferencja „Świadomy wybór ścieżki kształcenia zawodowego”

     • Kompetencje uczniów kluczem wyboru szkoły-pod takim hasłem w dniu 8 lutego 2024 w ZSP WITOSÓWKA odbyła się konferencja z doradztwa zawodowego. Konferencja była organizowana we współpracy z Urzędem Pracy Powiatu Krakowskiego. Patronat honorowy wydarzenia objął Starosta Krakowski Wojciech Pałka. GALERIA

      Celem konferencji była promocja szkolnictwa branżowego, pozyskanie wiedzy z zakresu aktualnego stanu na rynku pracy i przedstawienie ścieżek kształcenia. Zaproszeni dyrektorzy szkół podstawowych, pedagodzy, specjaliści doradztwa zawodowego mieli możliwość doskonalenia w zakresie wspierania wyboru ścieżki zawodowej uczniów, predyspozycji zawodowych, uwarunkowań organizacyjnych, dotyczących współpracy pracodawców ze szkołami. Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać barometr zawodów w Krakowie, powiecie krakowskim, Małopolsce  oraz dobre praktyki w zakresie kształcenia zawodowego w ZSP Giebułtów.

      Uczestnikami konferencji byli również ósmoklasiści, dla których takie zawody jak operator maszyn skrawających, ślusarz, pracownik obsługi naziemnej portu lotniczego, logistyk –spedytor, pracownik służb operacyjnych lotniskowych były nowością.

      Dziękujemy Partnerom za współorganizację konferencji:

      Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego,

      Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

      Orbis. S.A,

      LS Airport Services Port Lotniczy Balice,

      Jurajska Izba Gospodarcza,

      Firma Gąska S.A

    • Nowy parking przy „Witosówce”
     • Nowy parking przy „Witosówce”

     • Na ten dzień oczekiwaliśmy bardzo długo.

      02.02.2024r. odbył się oficjalny odbiór robót budowlanych przy Naszej Szkole. W tym ważnym dniu zaszczycił nas swoją obecnością Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Pan Piotr Goraj.

      Wykonanie placu z kostki brukowej wraz z odwodnieniem wokół Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Giebułtowie-zakończone!

      DZIĘKUJEMY Powiatowi Krakowskiemu za dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. GALERIA

    • Rok 2024 - Rokiem Wincentego Witosa
     • Rok 2024 - Rokiem Wincentego Witosa

     • Rok 2024 został ogłoszony Rokiem Wincentego Witosa. Z tej okazji przedstawiciele "Witosówki" uczestniczyli w obchodach 150 rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Była to okazja do spotkania z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem Kamyszem i prawnukiem Wincentego Witosa Markiem Steindel. Panowie z pasją przybliżyli życie i działalność patrona naszej szkoły. Mamy nadzieję, że Rok Wincentego Witosa z będzie czasem budowania wartości słowa i odpowiedzialności. GALERIA

    • 2. Festiwal Kolęd i Pastorałek
     • 2. Festiwal Kolęd i Pastorałek

     • W "Witosówce" znowu zabrzmiała muzyka. Stało się tak za sprawą reaktywowanego po latach radiowęzła szkolnego, jak również przy okazji 2. Festiwalu Kolęd i Pastorałek. W tym roku radosne kolędowanie splotło się z konkursem międzyklasowym. W grudniowej edycji przedstawiciele poszczególnych klas wykonywali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Komisja konkursowa najwyżej oceniła występ dziewczyn z klasy 5 TH, drugie miejsce zajęły ex aequo klasy 2 TH i 4 TE, a trzecie – 1 B i 1 TH. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wprawienie nas w radosny bożonarodzeniowy nastrój. GALERIA

    • W Muzeum Archeologicznym
     • W Muzeum Archeologicznym

     • Gdy za oknem szaroburo, warto wybrać się w jakieś egzotyczne miejsce. Może do Egiptu? Najlepiej starożytnego. W Muzeum Archeologicznym. Dzięki barwnym opowieściom p. Doroty Madej przenieśliśmy się dzisiaj w czasoprzestrzeni. Opowieści o faraonach były równie zajmujące, co historie dotyczące naszych podkrakowskich praprzodków. Jedna z ciekawostek wiąże się z Giebułtowem. To właśnie tutaj odkryto bogate cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich. Na własne oczy zobaczyliśmy znaleziony w Giebułtowie kabłączek skroniowy ogłoszony zabytkiem tego miesiąca. Serdecznie polecamy Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3. Oprócz egipskich mumii i giebułtowskich kabłączków czeka tutaj na Was Światowid ze Zbrucza, Baba połowiecka ze Stadnicy i wiele innych unikatowych eksponatów. GALERIA

    • Ćwiczenia ratownicze Lubogoszcz 2023
     • Ćwiczenia ratownicze Lubogoszcz 2023

     • W ramach innowacji Służby ratownicze w Polsce klasa I TE uczestniczyła w  obozie kondycyjnym w Beskidzie Wyspowym, w bazie szkoleniowej "Lubogoszcz".  Obóz rozpoczął się wyprawą z Rabki-Zdrój na Maciejową w Gorcach. Wrażenie zrobiły widoki na Luboń Wielki, Szczebel, Ćwilin, Lubogoszcz i Tatry. Marsz Głównym Szlakiem Beskidzkim i odwiedziny  klimatycznej Bacówki na Maciejowej. Niemałym wyzwaniem okazało się wejście do schroniska na stoku Lubogoszczy po zmroku. Obóz miał na celu ćwiczenie udzielania pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym, strażakiem i goprowcem. Odbyły się praktyczne zajęcia z ratownikiem m.in. transport rannego w górach, zjazd tyrolką i szukanie rannego pod lawiną z detektorem. Podczas obozu ćwiczone były podstawowe zasady musztry obowiązujące w służbach. Podsumowaniem ćwiczeń był konkurs RKO "Jakość uciśnięć klatki piersiowej", który pokazał na jakim poziomie uczniowie opanowali umiejętność resuscytacji. W konkursie najlepszymi ratownikami okazali się Stachyra Arkadiusz I m-ce, Cierniak Arkadiusz II m-ce, Skrzek Kacper III m-ce. Zajęcia obozowe wymagały kondycji i zorganizowania. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności. Czy mają wystarczającą motywację do działania, czy ćwiczenia ratownicze dadzą efekty-pokaże przyszłość. A na razie wracamy do zwyczajnego trybu nauki GALERIA

    • Pszczoły zimy się nie boją
     • Pszczoły zimy się nie boją

     • W dniu 2 grudnia 2023r. odbyła się XV Konferencja Pszczelarska w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Giebułtowie. GALERIA

      Pomimo zimowej pogody konferencję zaszczycił swoją obecnością prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie pan Wojciech Spisak.  Prezes brał udział w uroczystym zakończeniu kursu pszczelarskiego ROL.03 w naszej szkole, za co bardzo dziękujemy.

      Od lat frekwencja dopisuje, a nasi wykładowcy zawsze potrafią zaciekawić pszczelarską wiedzą.

      Pan dr Jacek Kostuch ( MODR Karniowice) mówił o porażeniu pszczół przez  Varroa destructor i o nowych rozwiązaniach w walce z tym groźnym  pasożytem.

      Drugim prelegentem był pan Ryszard Teska mówiący o apiterapii, czyli o możliwościach wspomagania leczenia produktami pszczelimi, takimi jak: miód , pyłek , pierzga, propolis  oraz powietrze ulowe, wosk i czerw trutowy. To niesamowite , ile naszych dolegliwości mogą złagodzić  a nawet wyleczyć pszczoły.

               Ogromne podziękowania składamy pani dr Ewie Waś (laboratorium HoneyLab Teper & Waś s.c.) oraz panu prof. Zbigniewowi Kołtowskiemu (Instytut Pszczelnictwa) za to, że pokonując zimową śnieżycę dojechali aż z Puław do Giebułtowa, by spotkać się z nami.

      Pan prof. Kołtowski poświęcił swój wykład dobremu wykorzystaniu pożytków, przedstawił zmiany klimatyczne ostatnich 25 lat oraz  w jaki sposób suche i ciepłe wiosny przyspieszają kwitnienie drzew. Ciekawą informacje otrzymaliśmy jako pszczelarze z Małopolski - okazuje się, że na 1 km jest  największa liczba rodzin pszczelich  tzn. 13. Najmniej jest na Podlasiu 3,4 rodziny.

      Konferencję zakończyła pani dr Ewa Waś przedstawiając problemy z jakością wosku i negatywne skutki zafałszowania węzy . Wskazała główne substancje używane do fałszowania wosku i przedstawiła ich wpływ na życie rodziny pszczelej.

      Wszystkim pszczelarzom z okazji ich święta przekazujemy słowa  Patrona  św. Ambrożego „nie ma obowiązku większego nad obowiązek wdzięczności”.

      Jesteśmy bardzo wdzięczni wykładowcom i już myślimy o następnym spotkaniu na wiosnę

    • Złoty Indeks PK
     • Złoty Indeks PK

     •  Pragniemy zachęcić uczniów do udziału w IX edycjikonkursu „O Złoty Indeks PK”. Rywalizacja w ramach jednej zczterech dyscyplin jest doskonałą okazją do sprawdzenia wiedzy, aletakże zdobycia dodatkowych punktów w rekrutacji na studia naPolitechnikę Krakowską – jedną z najlepszych uczelni technicznych, która oferuje studia I stopnia na ponad 30 kierunkach. Laureat konkursumoże uzyskać nawet 200 punktów rekrutacyjnych. Wszystkie szczegóły związane z konkursem „O Złoty Indeks PK” znajdują się na stronie: https://indeks.pk.edu.pl/  PLAKATLIST REKTORA PK

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Giebułtowie
   • 12 419-20-19, 419-70-18
   • Osiedle Szkolne 8 32-085 Giebułtów Poland