Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Poprawa jakości kształcenia zawodowego na terenie Powiatu Krakowskiego” Termin przyjmowania zgłoszeń 19 luty- 25 luty 2025r
Wizyta w winnicy Zagardle stworzonej z pasją, pomysłem i sercem
W ramach zajęć z zakładania i prowadzenia winnicy słuchacze OGR.02 wraz z nauczycielami odwiedzili winnicę Zagardle w Szczodrkowicach, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Właściciel pan Paweł wprowadzał nas w tajniki winiarstwa. Oprowadzanie rozpoczął od prezentacji parku maszynowego oraz narzędzi. Następnie wędrując przez ośnieżone pola dotarliśmy do pierwszej winnicy, którą założył. Usłyszeliśmy opowieści o jej powstaniu, poznaliśmy specyfikację poszczególnych odmian ale przede wszystkim uczyliśmy się, jak przycinać i prowadzić winną latorośl. Bardzo cennymi były praktyczne uwagi dotyczące zabiegów pielęgnacyjnych oraz rodzajów oprysków. Następnie już w domu gospodarzy zapoznaliśmy się z procesem produkcji. Omówiliśmy takie zagadnienia jak fermentacja, filtrowanie, maceracja, stosowanie siarczynów, tworzenie kupaży. Dowiedzieliśmy się dlaczego stosuje się beczkę, czym jest tzw. wino naturalne, czym jest terroir. Jak na winnicę przystało wizytę zakończyliśmy degustacją win wzbogaconą o deskę własnej produkcji serów. Pytaniom nie było końca.
Bardzo dziękujemy gospodarzom: Agnieszce i Pawłowi Cisowskim za serdeczne przyjęcie, wyjątkową gościnność oraz olbrzymią dawkę praktycznej wiedzy z zakresu prowadzenia winnicy, w tym uprawy poszczególnych szczepów, procesu produkcji i komponowania bukietów smakowych. GALERIA
Zajęcia praktyczne z infrastruktury portu lotniczego
W dniu 13.II klasa 3TE uczestniczyła w zajęciach praktycznych z infrastruktury portu lotniczego, poznaliśmy wszystkie zakamarki terminalu w porcie lotniczym w Balicach GALERIA
„Z zawodem w przyszłość”
Projekt pt. „ Z zawodem w przyszłość” w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego przez FRSE na zasadach programu Erasmus+ otrzymał dofinansowanie z UE w wysokości 258 833,52 zł.
Projekt ten zakłada wyjazd 15 uczniów z III i IV Technikum Eksploatacji Portów i Terminali oraz 2 opiekunów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Giebułtowie na czterotygodniowe praktyki zawodowe na Wyspy Kanaryjskie w terminie 28.04 -23.05.2025. Organizacją Przyjmującą będzie firma Sun Dreams Global, C/Mislo 5, 35660, Corralajo, Fuerteventura, Hiszpania.
Mobilność ta podniesie jakość funkcjonowania naszej placówki oraz poziom jej kształcenia a nasi uczniowie otrzymają możliwość zdobycia nowych doświadczeń i poznania Hiszpanii. Jednym z kluczowych elementów projektu jest pokazanie uczniom perspektyw jakie mają w rozwijającym się świecie poprzez wzmocnienie ich umiejętności językowych, ukazanie równego poziomu edukacji w Europie oraz wzmocnienie tożsamości europejskiej.
Program ten pomoże naszym uczniom zrealizować każdy z kluczowych elementów kształcenia zawodowego. Praktyczne podejście do nauki połączone z nieformalnymi metodami nauczania sprawi, iż uczestnicy mobilności zyskają większą motywację do samokształcenia i rozwoju.
Uczestnicy mobilności wezmą udział w przygotowaniu do wyjazdu. Każdy z nich odbędzie przygotowanie językowe, psychologiczne oraz kulturowe prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. To powinno pozwolić na uniknięcie tzw. „szoku kulturowego”.
W trakcie trwania mobilności uczniowie będą dokumentować swoje doświadczenia poprzez robienie zdjęć i umieszczanie ich na swoich profilach w mediach społecznościowych. Powstanie dziennik mobilności w którym będą zapisywane czego w danym dniu się nauczyli.
Po zakończeniu projektu uczniowie z zebranych przez siebie materiałów przygotują tablicę która zawiśnie na szkolnym korytarzu oraz prezentację zachęcając tym samym innych uczniów do udziału w podobnych projektach.
„Doradztwo zawodowe kluczem przyszłości w Witosówce"
W dniu 05.02.2025 W ZSP Giebułtów odbyła się konferencja dla dyrektorów, pedagogów, nauczycieli doradztwa zawodowego, uczniów oraz rodziców szkół podstawowych z terenu Powiatu Krakowskiego. GALERIA
Konferencja pod Patronatem Honorowym Starosty Krakowskiego z doradztwa edukacyjno-zawodowego odbyła się pod hasłem „Kompetencje zawodowe kluczem przyszłości". Organizatorami wydarzenia była szkoła i Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego w partnerstwie z Jurajską Izbą Gospodarczą, zrzeszającą pracodawców północno-zachodniej części metropolii krakowskiej.Celem konferencji była promocja szkolnictwa branżowego i analiza aktualnego stanu na rynku pracy oraz doskonalenie wiedzy z zakresu wyboru ścieżek kształcenia.
Ponadto w trakcie konferencji przedstawiono rodzaje wsparcia w zakresie wyboru ścieżki zawodowej, uwarunkowań organizacyjnych, dotyczących współpracy pracodawców ze szkołami i prezentacji dobrych praktyk w zakresie kształcenia zawodowego w ZSP Giebułtów, zwłaszcza na przykładzie nowo otwartegoTechnikum Transportu Drogowego. Szczególnie podkreślono rolę szkolnych doradców zawodowych, którzy jako pierwsi pomagają wybrać uczniowi ścieżkę kształcenia. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 12 szkoł podstawowych z miejscowości Celiny, Nawojowa Góra, Raciborowice, Krzeszowice, Zabierzów, Modlnica, Jerzmanowice, Filipowice, Bębło oraz ZSP Giebułtów.
Podczas wydarzenia zostało podpisane porozumienie o współpracy szkoły w Giebułtowie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie. Dokument zakłada realizację praktycznej nauki uczniów w zawodzie Technik Transportu Drogowego w formie praktyk zawodowych w krakowskim MPK.
Celem współópracy jest dobre przygotowanie młodzieży do wejścia na rynek pracy. Chodzi tu przede wszystkim o wspólne planowanie i organizowanie programu kształcenia praktycznego i praktyk zawodowych dla uczniów. Będzie ono dostosowane do potrzeb pracodawcy, w tym wypadku do potrzeb krakowskiego przewoźnika.
Ważnym punktem konferencji była promocja partnerów i dobrych praktyk w branży transportowej, hotelarskiej, rolniczej i budowlanej.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Krakowskiego, Gminy Wielka Wieś i Politechniki Krakowskiej.
Wojciech Pogan Wicestarosta Powiatu Krakowskiego
Piotr Goraj Radny Powiatu Krakowskiego
Karol Tucharz Zastępca Wójta Gminy Wielka Wieś
Beata Kwatera Dyrektor Wydziału Edukacji Powiatu Krakowskiego
Lilianna Wilk Radna Gminy Wielka Wieś i Sołys Giebułtowa
Małgorzata Liburska zastępca Dyrektora Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego
Grzegorz Dyrkacz dyrektor ds. operacyjnych i członek zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Kraków
Andrzej Bukowczan Jurajska Izba Gospodarcza
Mariusz Soboń Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej
Marta Pietrzkiewicz Ekspert ds. Szkoleń Instruktor Ochrony Lotnictwa Cywilnego LS Airport Services S.A Kraków Balice
Magdalena Rożdżyńska asystent dyrektora Hotelu Novotel w Krakowie
Michał Gąska przedstawiciel Firmy Gąska S.A.
Obecnie szkolnictwo branżowe rozwija się dzięki wielopoziomowej współpracy szkół, uczelni wyższych, organów prowadzacych i przedsiębiorców. Dzisiejsza konferencja udowodniła, że jest to dobry kierunek, zwłaszcza w obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy i konieczności uzupełaniania wiedzy zawodoznawczej przez kadrę pedagogiczną.
Wszystkim uczestnikom, prelegentom, partnerom dziękujemy za aktywny udział w konferencji. Szczególne podziękowania kierujemy do Powiatu Krakowskiego - organu prowadzącego szkoły za objęcie patronatem honorowym i wsparcie szkoły w zakupie nowego ciągnika do nauki jazdy, który już służy do nauki jazdy uczniom i dorosłym słuchaczom Witosówki.
Kurs serwisowanie samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz kurs prawa jazdy
Projekt „Poprawa jakości kształcenia zawodowego na terenie Powiatu Krakowskiego” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027
Termin przyjmowania zgłoszeń: 7 luty do 14 luty 2025r
Kwalifikacja wojskowa 2025
W okresie od dnia 3 lutego 2025 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r. przeprowadzona zostanie na obszarze województwa małopolskiego kwalifikacja wojskowa. Na terenie Powiatu Krakowskiego kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona w dniach 3 lutego do dnia 28 kwietnia 2025 roku. Dla osób z terenu gminy Wielka Wieś podlegających kwalifikacji wojskowej odbędzie się ona w dniach od 5 do 7 marca 2025 roku.
PUZZLOMANIA w „Witosówce”
U progu rozpoczynających się ferii zimowych zachęcamy wszystkich do zabawy połączonej z wysiłkiem intelektualnym. Ostatni konkurs klasowy promował układanie puzzli. Wspomagają one procesy logicznego myślenia, kojarzenia faktów i identyfikowania związków przyczynowo-skutkowych. Układając puzzle wyszukujemy i dopasowujemy do siebie zróżnicowane pod względem koloru i kształtu części, co wymaga aktywności obu półkul mózgowych. Tym samym podtrzymujemy swój centralny układ nerwowy w pełnej sprawności. Układanie puzzli wpływa na poprawę ogólnej kondycji psychofizycznej. Dzięki koncentracji uwagi na jednym celu wyrównujemy tempo oddechu, powodując spadek ciśnienia krwi; serce zaczyna bić stabilnym rytmem, a podniesiony poziom dopaminy gwarantuje dobre samopoczucie.
Spośród dziesięciu drużyn biorących udział w PUZZLOMANII najlepsza okazała się reprezentacja klasy 5 TE. Ułożenie 500 puzzli zajęło im niespełna półtorej godziny.
Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie klasy 3 TE, natomiast miejsce trzecie zajęły uczennice klasy 3 TH.
Gratulujemy i życzymy wszystkim udanych ferii!
Egzaminy semestralne w LO dla Dorosłych
Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im Wincentego Witosa w Giebułtowie informuje, że w dniach 18-19 stycznia 2025r. odbędą się egzaminy semestralne w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych wg wykazu:
Egzaminy pisemne
Język polski - Katarzyna Calik, Małgorzata Kamińska
Matematyka – Anna Wyrwa
Język angielski – Ałła WójcikEgzaminy ustne
Język polski - Katarzyna Calik, Małgorzata Kamińska
Matematyka – Anna WyrwaJęzyk angielski – Ałła Wójcik
Historia – Robert GrajnyWOS – Robert GrajnyGeografia – Piotr Pacholarz
Biologia – Halina MirekChemia - Ilona DziedzicFizyka – Olena Kovalenko
Wizyta studyjna na Trutowisku Murcki, Polana Hamerla k/Katowic
W jaki sposób kontrolować parowanie matek pszczelich w celu zachowania czystości podgatunku lub linii pszczoły miodnej? Jakie warunki powinno spełniać trutowisko, aby skutecznie spełniało swoje zadania? Jakie są przydatne narzędzia ułatwiające pracę pszczelarza można wykonywać w przydomowym warsztacie? Na te oraz inne pytania słuchacze ROL. 03 Prowadzenie produkcji pszczelarskiej wraz z nauczycielami szukali odpowiedzi, korzystając z gościnności Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach na Trurowisku Murcki podczas wyjazdu studyjnego.
Bardzo dziękujemy gospodarzom: panu Kazimierzowi Wiśniowskiemu i panu Bogdanowi Botorowi oraz ich wspaniałym Żonom za serdeczne przyjęcie, inspirujące zajęcia oraz dzielenie się własnymi rozwiązaniami. GALERIA
Kurs animatora czasu wolnego, cukierniczo-dekoracyjny, parzenia herbaty
Projekt „Poprawa jakości kształcenia zawodowego na terenie Powiatu Krakowskiego” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027
W ZSP Giebułtów „Witosówka” zakończono realizację projektu EKOPRACOWNIA
W ZSP Giebułtów „Witosówka” zakończono realizację projektu EKOPRACOWNIA. Projekt polegał na utworzeniu ekopracowni z wyposażeniem dydaktycznym pozwalającym na edukację w zakresie zmian klimatycznych i pozyskiwania alternatywnych źródeł energii.Projekt zrealizowano we współpracy z Powiatem Krakowskim i finansowany przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz System S.A.W ramach projektu:*odnowiono salę lekcyjną i wyposażono w pomoce dydaktyczne, pozwalające na edukację dotyczącą OZE, m.in. „mini” elektrownie wodne i wiatrowe;*zakupiono kwiaty oczyszczające powietrze,*zrealizowano warsztaty ekologiczne dla uczniów Technikum Eksploatacji Portówi Terminali metodą gry edukacyjnej Perspektywy Klimatyczne (EdulARP), głównym celem warsztatów była debata na temat zmian klimatycznych w skali globalnej;*przeprowadzono konkurs plastyczno-językowy "Odnawialne źródła energii na świecie" dla szkół średnich i podstawowych.Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Do konkursu wpłynęło ponad 80 prac konkursowych. Podczas rozstrzygnięcia konkursu uczniowiei nauczyciele mieli okazję wysłuchać wykładu nt. napędów hybrydowych i wodorowych w pojazdach, obejrzeć prace plastyczno-językowe przedstawiające ekologiczne rozwiązania pozyskiwania energii na świecie oraz sprawdzić jak wytwarzana jest energia wiatrowa i wodna, jaka jest jej moc i jak można ją wykorzystywać. Na podsumowaniu konkursu największą atrakcją było prowadzenie samochodu z instruktorem nauki jazdy.Projekt ma w założeniu długofalową edukację w zakresie wiedzy o OZE i z pewnością Ekopracownia będzie temu służyć. Dziękujemy nauczycielom prowadzącym projekt Alicji Straczyńskiej, Małgorzacie Burka, Olenie Kowalenko, Dorocie Haliniak, Tomaszowi Baran oraz Partnerom za współorganizację i finansowanie Powiatowi Krakowskiemu, Operatorowi Gazociągów Przesyłowych Gaz System S.A.Wszystkim Uczestnikom projektu dziękujemy za zaangażowanie i chęć do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości stanu środowiska. GALERIA
Z WIZYTĄ NA DWORZE KRÓLEWSKIM
Korzystając z akcji Darmowy Listopad 2024 uczniowie Technikum Hotelarskiego odwiedzili Zamek Królewski na Wawelu. Tym razem trasa zwiedzania obejmowała aż dwie wystawy: Wawel II oraz Podziemia zamku. Przepych Reprezentacyjnych Komnat Królewskich oraz wysoki kunszt eksponatów wystawy „Niech żyje król!”, jak również pomijane zwykle podziemia zamku, wywarły na zwiedzających niemałe wrażenie. Barwne opowieści pani przewodnik pozwoliły nam przenieść się w czasie i poczuć jako goście na królewskim dworze Jagiellonów.Korzystając z akcji Darmowy Listopad 2024 uczniowie Technikum Hotelarskiego odwiedzili Zamek Królewski na Wawelu. Tym razem trasa zwiedzania obejmowała aż dwie wystawy: Wawel II oraz Podziemia zamku. Przepych Reprezentacyjnych Komnat Królewskich oraz wysoki kunszt eksponatów wystawy „Niech żyje król!”, jak również pomijane zwykle podziemia zamku, wywarły na zwiedzających niemałe wrażenie. Barwne opowieści pani przewodnik pozwoliły nam przenieść się w czasie i poczuć jako goście na królewskim dworze Jagiellonów. GALERIA
Warsztaty dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii
W ramach realizacji projektu EKOPRACOWNIA uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii. Tematyka warszatów obejmowała szeroko pojęty problem zmian klimatycznych , oraz niezwykle istotnego wpływu nowoczesnej energetyki na ograniczenie tych zmian.
Warsztaty przeprowadzone były w bardzo ciekawej formie. Uczniowie wcielali się w polityków, przedstawicieli różnych państw. Większość uczniów uczestniczących w warsztatach wykazała się ogromnym zaangażowaniem i sporą wiedzą na temat ekologii i odnawialnych źródeł energii. GALERIA
W dniu 14.11.2024 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Giebułtowie odbyły się warsztaty ekologiczne dla uczniów klas 2, 3 oraz 4. Głównym celem warsztatów była dyskusja na temat zmian klimatu, z wykorzystaniem gry edukacyjnej Perspektywy Klimatyczne. Jest to gra fabularna (EduLARP) w której uczniowie wcielili się w dyplomatów z różnych krajów o określonej sytuacji ekonomicznej i ekologicznej, którzy spotkali się na szczycie klimatycznym w 2050 roku. Gra skupia uwagę uczniów na olbrzymi problem zderzenia lokalnych interesów z potrzebami całej planety. Grę poprzedziła krótka prezentacja na temat zmian klimatu. Zajęcia poprowadziła pani Dorota Haliniak.
Zaprzyjaźniony Tennis & Country Club promuje aktywność fizyczną na kortach tenisowych
Obchody 106 rocznicy Święta Niepodległości
DWUTYGODNIOWE PRAKTYKI ZAWODOWE W VITALIS
Archiwum Aktualności