W dniu 2 grudnia 2023r. odbyła się XV Konferencja Pszczelarska w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Giebułtowie. GALERIA
Pomimo zimowej pogody konferencję zaszczycił swoją obecnością prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie pan Wojciech Spisak. Prezes brał udział w uroczystym zakończeniu kursu pszczelarskiego ROL.03 w naszej szkole, za co bardzo dziękujemy.
Od lat frekwencja dopisuje, a nasi wykładowcy zawsze potrafią zaciekawić pszczelarską wiedzą.
Pan dr Jacek Kostuch ( MODR Karniowice) mówił o porażeniu pszczół przez Varroa destructor i o nowych rozwiązaniach w walce z tym groźnym pasożytem.
Drugim prelegentem był pan Ryszard Teska mówiący o apiterapii, czyli o możliwościach wspomagania leczenia produktami pszczelimi, takimi jak: miód , pyłek , pierzga, propolis oraz powietrze ulowe, wosk i czerw trutowy. To niesamowite , ile naszych dolegliwości mogą złagodzić a nawet wyleczyć pszczoły.
Ogromne podziękowania składamy pani dr Ewie Waś (laboratorium HoneyLab Teper & Waś s.c.) oraz panu prof. Zbigniewowi Kołtowskiemu (Instytut Pszczelnictwa) za to, że pokonując zimową śnieżycę dojechali aż z Puław do Giebułtowa, by spotkać się z nami.
Pan prof. Kołtowski poświęcił swój wykład dobremu wykorzystaniu pożytków, przedstawił zmiany klimatyczne ostatnich 25 lat oraz w jaki sposób suche i ciepłe wiosny przyspieszają kwitnienie drzew. Ciekawą informacje otrzymaliśmy jako pszczelarze z Małopolski - okazuje się, że na 1 km 2 jest największa liczba rodzin pszczelich tzn. 13. Najmniej jest na Podlasiu 3,4 rodziny.
Konferencję zakończyła pani dr Ewa Waś przedstawiając problemy z jakością wosku i negatywne skutki zafałszowania węzy . Wskazała główne substancje używane do fałszowania wosku i przedstawiła ich wpływ na życie rodziny pszczelej.
Wszystkim pszczelarzom z okazji ich święta przekazujemy słowa Patrona św. Ambrożego „nie ma obowiązku większego nad obowiązek wdzięczności”.
Jesteśmy bardzo wdzięczni wykładowcom i już myślimy o następnym spotkaniu na wiosnę