W dniu 1 marca poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w krakowskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w katedrze na Wawelu. Następnie pochód przemaszerował ulicami Krakowa do Parku im. dra. H. Jordana, gdzie odbył się Apel Poległych i zostały złożone kwiaty przy pomnikach polskich bohaterów. GALERIA
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie BohaterON w Twojej Szkole. Jest to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. Projekt realizowany jest od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc. Koordynatorem projektu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa jest mgr Robert Grajny.
W październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III edycji konkursu edukacyjnego „ Made in Małopolska. Co Ty wiesz o regionie? ”. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Województwa Małopolskiego. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy uczniów na temat regionu, jego historii, dziedzictwa kulturowego, tradycji oraz mieszkańców naszej małej ojczyzny.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa reprezentowała trzyosobowa drużyna, w składzie: Tetiana Naumchuk, Dawid Galon i Jakub Ziębiec. Opiekunem grupy był mgr Robert Grajny.
We wrześniu poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunem mgr Robertem Grajnym uczestniczył w uroczystościach patriotyczno - religijnych, które upamiętniały wszystkie Ofiary sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu oraz Dzień Sybiraka. Obchody rozpoczęły się mszą odprawioną w kościele mariackim przez księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego. Następnie w asyście Wojska polskiego poczty sztandarowe przemaszerowały pod krzyż katyński, gdzie została odmówiona modlitwa i odczytany został apel poległych. 17 września 1939 roku rozpoczyna się agresja Związku Radzieckiego na Polskę. GALERIA
W dniu 11 kwietnia 2016 roku poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w obchodach, które upamiętniały wyzwolenie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i więzień. Uroczystość zorganizowana przez Województwo Małopolskie oraz Małopolską Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych odbyła się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie przy Pomniku Ofiar Obozów, Kwatera 69 b.
11 kwietnia 1945 r. wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie. Dzień ten stał się symboliczną datą wyzwolenia wszystkich więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Podziękowanie Małopolskiego Kuratora Oświaty za udział w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i więzień.
http://kuratorium.krakow.pl/index?ac=111&id=12842
Uczennica klasy II Technikum Eksploatacji Portów i Terminali, Aleksandra Wawro zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego III edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii”. Organizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Natomiast celem konkursu jest popularyzacja osoby Witolda Pileckiego jako polskiego bohatera narodowego oraz upowszechnienie wiedzy o bohaterach Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego.
Gratulujemy Oli sukcesu i życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim.
Lista uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego
http://kuratorium.krakow.pl/user/sok/PE_201601290808_1.pdf
W marcu odbył się Finał III edycji Małopolskiego Konkursu „ Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii”, w którym uczestniczyła Aleksandra Wawro, uczennica klasy II Technikum Eksploatacji Portów i Terminali. Konkurs zorganizowany został przez Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Uczestników konkursu i nauczycieli, zebranych w Auli Kazimierza Piechowskiego w Oświęcimiu, uroczyście powitał Rektor, prof. zw. dr hab. Witold Stankowski oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Pani Elżbieta Kowalczyk. Etap wojewódzki składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Podczas części pisemnej konkursu odbyło się spotkanie nauczycieli z Panią Martą Berecką, pracownikiem Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau, nt. „Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście jako ośrodek edukacji historycznej”. W przerwie pomiędzy częścią pisemną i ustną uczestnicy konkursu i ich nauczyciele zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podsumowania Konkursu dokonali Małopolski Wicekurator Oświaty Pan Grzegorz Baran oraz Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu Pan Andrzej Kacorzyk.
Aleksandra Wawro – Finalistka III edycji Małopolskiego Konkursu Historycznego „ Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii”.
Poczet sztandarowy naszej szkoły kolejny raz uczestniczył w krakowskich obchodach patriotycznych. Tym razem 15 stycznia 2016 roku upamiętniliśmy uroczystości ku czci polskich patriotów walczących w latach 1863 – 1864 w powstaniu styczniowym. Uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Prezydenta Miasta Krakowa, Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana w Krakowie, Związek Inwalidów Wojennych i Małopolską Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych odbyła się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, przy Grobie Weteranów Powstania Listopadowego i Styczniowego. Podczas uroczystości prowadzonej przez dr Konrada Meusa, pracownika Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, przedstawiony został rys historyczny działań powstańczych oraz odegrany został sygnał wojskowy. Po modlitwie prowadzonej przez Ojca Jerzego Pająka, która została odmówiona w intencji poległych zostały zapalone znicze i złożono wieńce. Na zakończenie obchodów – odegrany został przez wojskowego trębacza utwór „Cisza”. GALERIA
Podziękowanie Małopolskiego Kuratora Oświaty za udział w obchodach 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego http://kuratorium.krakow.pl/index?ac=111&id=12495
Uczeń klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej Mariusz Matejko zakwalifikował się do etapu rejonowego XXI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego.
Obecna edycja konkursu zatytułowana jest „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia”. W obecnym roku szkolnym tematyka konkursu obejmuje historię Polski i historię powszechną dziejów oręża polskiego w wiekach od XVI do XVII z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa balistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki (pieczęcie, odznaki i znaki honorowe) formacji wojskowych oraz sylwetek dowódców. DYPLOM
Ogólnopolski Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego jest konkursem bardzo trudnym i wymagającym. Zakwalifikowanie się do następnego etapu obwarowane jest progiem aż 75 %. Mariusz awansował do etapu rejonowego, uzyskując 41 punktów czyli 82 %. O trudności konkursu świadczy również fakt, że z Zasadniczych Szkół Zawodowych do etapu rejonowego z województwa małopolskiego zakwalifikowało się tylko 4 uczniów, a 21 z całej Polski.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie.
Lista uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego http://losyzolnierza.pl/index.php?a=114114116
W dniu 30 listopada 2015 roku poczet sztandarowy naszej szkoły po raz kolejny uczestniczył w obchodach, tym razem upamiętniających polskich patriotów walczących w latach 1830 – 1831 w powstaniu listopadowym. Uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Małopolską Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych odbyła się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, przy Grobie Weteranów Powstania Listopadowego i Styczniowego. Podczas uroczystości przedstawiony został rys historyczny działań powstańczych. Następnie złożyliśmy kwiaty i oddaliśmy hołd Polakom walczącym o wolną i niepodległą Ojczyznę.
Z okazji Dnia Niepodległości klasa II Technikum Eksploatacji portów i terminali pod kierunkiem wychowawczyni mgr inż. Agaty Łagody przygotowała okolicznościową akademię. W hołdzie poległym przedstawiciele klasy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy grobie zbiorowym powstańców styczniowych z 1863 roku w Szycach. 11 listopada poczet sztandarowy złożony z członków Samorządu Szkolnego, Dyrekcji Szkoły, Nauczycieli i Pracowników wziął udział w mszy św. w Kościele św. Idziego w Giebułtowie, upamiętniającej Dzień Niepodległości. GALERIA
W dniu 3 listopada 2015 roku poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w obchodach, które upamiętniały żołnierzy podziemia niepodległościowego I i II konspiracji zamordowanych przez komunistów w latach 1945 - 1956. Uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych odbyła się przy Tablicy Pamięci umieszczonej na murze więziennym przy ulicy Montelupich w Krakowie. Podczas uroczystości wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Filipa Musiała, z Biura Edukacji Publicznej IPN „Działacze podziemia niepodległościowego rozstrzelani na Montelupich”oraz poezje w wykonaniu Alicji Kondraciuk i Edwarda Wilhelma Jankowskiego, Prezesa Związku Piłsudczyków Odział Małopolski. Na zakończenie odmówiliśmy modlitwę i oddaliśmy hołd polskim bohaterom podziemia niepodległościowego.GALERIA
Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej od 20 lat prowadzi program edukacyjny „Młodzi głosują”. W ramach akcji uczniowie i uczennice przeprowadzają działania profrekwencyjne, debaty oraz lekcje o tematyce wyborczej i o kompetencjach Prezydenta RP, a następnie organizują szkolne wybory, w których głosują na kandydatów zgłoszonych w wyborach powszechnych. W tym roku kalendarzowym ogólnopolskie wybory szkolne w ZSP w Giebułtowie jak i w ponad 1400 szkół z całej Polski odbyły się we środę i czwartek 29 i 30 kwietnia. Najwięcej głosów w naszej szkole uzyskał Janusz Korwin – Mikke, który - co ciekawe - również zajął pierwsze miejsce w całym kraju. Warto zauważyć, że uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie, mającym na celu propagowanie postaw obywatelskich i samorządowych.
Blog Zespołu Szkół Ponadgimnazjalanych w Giebułtowie
w ramach projektu edukacyjnego „Młodzi głosują”
( nasze działania i szczegółowe wyniki)
http://www.mlodzi.ceo.org.pl/szkoly/technikum-architektury-krajobrazu-im-wincentego-witosa,335
W dniu 9 kwietnia 2015 roku poczet sztandarowy z naszej szkoły uczestniczył w uroczystościach, które upamiętniały 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 20. rocznicę poświęcenia Symbolicznej Mogiły – Pomnika Ofiar Komunizmu. Obchody rocznicowe zorganizowane przez Komitet Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu odbyły się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W intencji ofiar zamordowanych w Katyniu została odprawiona Msza Święta. Natomiast przy Pomniku Ofiar Komunizmu odbyła się uroczystość patriotyczna i apel poległych. Po raz kolejny oddaliśmy hołd polskim bohaterom wymordowanym wiosną 1940 roku na polecenie władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. GALERIA Podziękowanie Małopolskiego Kuratora Oświaty