Nagłówek
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W dniu 1 marca poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w krakowskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w katedrze na Wawelu. Następnie pochód przemaszerował ulicami Krakowa do Parku im. dra. H. Jordana, gdzie odbył się Apel Poległych i zostały złożone kwiaty przy pomnikach polskich bohaterów. GALERIA
Projekt BohaterON – włącz historię!
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie BohaterON w Twojej Szkole. Jest to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. Projekt realizowany jest od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc. Koordynatorem projektu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa jest mgr Robert Grajny.
III edycja konkursu edukacyjnego „Made in Małopolska”
W październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III edycji konkursu edukacyjnego „ Made in Małopolska. Co Ty wiesz o regionie? ”. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Województwa Małopolskiego. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy uczniów na temat regionu, jego historii, dziedzictwa kulturowego, tradycji oraz mieszkańców naszej małej ojczyzny.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa reprezentowała trzyosobowa drużyna, w składzie: Tetiana Naumchuk, Dawid Galon i Jakub Ziębiec. Opiekunem grupy był mgr Robert Grajny.
Uroczystości patriotyczne w Krakowie
We wrześniu poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunem mgr Robertem Grajnym uczestniczył w uroczystościach patriotyczno - religijnych, które upamiętniały wszystkie Ofiary sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu oraz Dzień Sybiraka. Obchody rozpoczęły się mszą odprawioną w kościele mariackim przez księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego. Następnie w asyście Wojska polskiego poczty sztandarowe przemaszerowały pod krzyż katyński, gdzie została odmówiona modlitwa i odczytany został apel poległych. 17 września 1939 roku rozpoczyna się agresja Związku Radzieckiego na Polskę. GALERIA
Obchody 71. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i więzień
W dniu 11 kwietnia 2016 roku poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w obchodach, które upamiętniały wyzwolenie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i więzień. Uroczystość zorganizowana przez Województwo Małopolskie oraz Małopolską Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych odbyła się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie przy Pomniku Ofiar Obozów, Kwatera 69 b.
11 kwietnia 1945 r. wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie. Dzień ten stał się symboliczną datą wyzwolenia wszystkich więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Podziękowanie Małopolskiego Kuratora Oświaty za udział w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i więzień.
http://kuratorium.krakow.pl/index?ac=111&id=12842
ETAP WOJEWÓDZKI W MAŁOPOLSKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM
Uczennica klasy II Technikum Eksploatacji Portów i Terminali, Aleksandra Wawro zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego III edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii”. Organizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Natomiast celem konkursu jest popularyzacja osoby Witolda Pileckiego jako polskiego bohatera narodowego oraz upowszechnienie wiedzy o bohaterach Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego.
Gratulujemy Oli sukcesu i życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim.
Lista uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego
http://kuratorium.krakow.pl/user/sok/PE_201601290808_1.pdf
W marcu odbył się Finał III edycji Małopolskiego Konkursu „ Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii”, w którym uczestniczyła Aleksandra Wawro, uczennica klasy II Technikum Eksploatacji Portów i Terminali. Konkurs zorganizowany został przez Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Uczestników konkursu i nauczycieli, zebranych w Auli Kazimierza Piechowskiego w Oświęcimiu, uroczyście powitał Rektor, prof. zw. dr hab. Witold Stankowski oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Pani Elżbieta Kowalczyk. Etap wojewódzki składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Podczas części pisemnej konkursu odbyło się spotkanie nauczycieli z Panią Martą Berecką, pracownikiem Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau, nt. „Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście jako ośrodek edukacji historycznej”. W przerwie pomiędzy częścią pisemną i ustną uczestnicy konkursu i ich nauczyciele zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podsumowania Konkursu dokonali Małopolski Wicekurator Oświaty Pan Grzegorz Baran oraz Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu Pan Andrzej Kacorzyk.
Aleksandra Wawro – Finalistka III edycji Małopolskiego Konkursu Historycznego „ Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii”.
Obchody poświęcone 153 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Poczet sztandarowy naszej szkoły kolejny raz uczestniczył w krakowskich obchodach patriotycznych. Tym razem 15 stycznia 2016 roku upamiętniliśmy uroczystości ku czci polskich patriotów walczących w latach 1863 – 1864 w powstaniu styczniowym. Uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Prezydenta Miasta Krakowa, Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana w Krakowie, Związek Inwalidów Wojennych i Małopolską Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych odbyła się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, przy Grobie Weteranów Powstania Listopadowego i Styczniowego. Podczas uroczystości prowadzonej przez dr Konrada Meusa, pracownika Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, przedstawiony został rys historyczny działań powstańczych oraz odegrany został sygnał wojskowy. Po modlitwie prowadzonej przez Ojca Jerzego Pająka, która została odmówiona w intencji poległych zostały zapalone znicze i złożono wieńce. Na zakończenie obchodów – odegrany został przez wojskowego trębacza utwór „Cisza”. GALERIA
Podziękowanie Małopolskiego Kuratora Oświaty za udział w obchodach 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego http://kuratorium.krakow.pl/index?ac=111&id=12495
SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM
Uczeń klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej Mariusz Matejko zakwalifikował się do etapu rejonowego XXI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego.
Obecna edycja konkursu zatytułowana jest „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia”. W obecnym roku szkolnym tematyka konkursu obejmuje historię Polski i historię powszechną dziejów oręża polskiego w wiekach od XVI do XVII z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa balistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki (pieczęcie, odznaki i znaki honorowe) formacji wojskowych oraz sylwetek dowódców. DYPLOM
Ogólnopolski Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego jest konkursem bardzo trudnym i wymagającym. Zakwalifikowanie się do następnego etapu obwarowane jest progiem aż 75 %. Mariusz awansował do etapu rejonowego, uzyskując 41 punktów czyli 82 %. O trudności konkursu świadczy również fakt, że z Zasadniczych Szkół Zawodowych do etapu rejonowego z województwa małopolskiego zakwalifikowało się tylko 4 uczniów, a 21 z całej Polski.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie.
Lista uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego http://losyzolnierza.pl/index.php?a=114114116
Obchody poświęcone 185 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego
W dniu 30 listopada 2015 roku poczet sztandarowy naszej szkoły po raz kolejny uczestniczył w obchodach, tym razem upamiętniających polskich patriotów walczących w latach 1830 – 1831 w powstaniu listopadowym. Uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Małopolską Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych odbyła się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, przy Grobie Weteranów Powstania Listopadowego i Styczniowego. Podczas uroczystości przedstawiony został rys historyczny działań powstańczych. Następnie złożyliśmy kwiaty i oddaliśmy hołd Polakom walczącym o wolną i niepodległą Ojczyznę.
Dzień Niepodległości
Z okazji Dnia Niepodległości klasa II Technikum Eksploatacji portów i terminali pod kierunkiem wychowawczyni mgr inż. Agaty Łagody przygotowała okolicznościową akademię. W hołdzie poległym przedstawiciele klasy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy grobie zbiorowym powstańców styczniowych z 1863 roku w Szycach. 11 listopada poczet sztandarowy złożony z członków Samorządu Szkolnego, Dyrekcji Szkoły, Nauczycieli i Pracowników wziął udział w mszy św. w Kościele św. Idziego w Giebułtowie, upamiętniającej Dzień Niepodległości. GALERIA
Obchody upamiętniające żołnierzy podziemia niepodległościowego I i II konspiracji zamordowanych w więzieniu na Montelupich
W dniu 3 listopada 2015 roku poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w obchodach, które upamiętniały żołnierzy podziemia niepodległościowego I i II konspiracji zamordowanych przez komunistów w latach 1945 - 1956. Uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych odbyła się przy Tablicy Pamięci umieszczonej na murze więziennym przy ulicy Montelupich w Krakowie. Podczas uroczystości wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Filipa Musiała, z Biura Edukacji Publicznej IPN „Działacze podziemia niepodległościowego rozstrzelani na Montelupich”oraz poezje w wykonaniu Alicji Kondraciuk i Edwarda Wilhelma Jankowskiego, Prezesa Związku Piłsudczyków Odział Małopolski. Na zakończenie odmówiliśmy modlitwę i oddaliśmy hołd polskim bohaterom podziemia niepodległościowego.GALERIA
Młodzi głosują, wybory prezydenckie 2015
Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej od 20 lat prowadzi program edukacyjny „Młodzi głosują”. W ramach akcji uczniowie i uczennice przeprowadzają działania profrekwencyjne, debaty oraz lekcje o tematyce wyborczej i o kompetencjach Prezydenta RP, a następnie organizują szkolne wybory, w których głosują na kandydatów zgłoszonych w wyborach powszechnych. W tym roku kalendarzowym ogólnopolskie wybory szkolne w ZSP w Giebułtowie jak i w ponad 1400 szkół z całej Polski odbyły się we środę i czwartek 29 i 30 kwietnia. Najwięcej głosów w naszej szkole uzyskał Janusz Korwin – Mikke, który - co ciekawe - również zajął pierwsze miejsce w całym kraju. Warto zauważyć, że uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie, mającym na celu propagowanie postaw obywatelskich i samorządowych.
Blog Zespołu Szkół Ponadgimnazjalanych w Giebułtowie
w ramach projektu edukacyjnego „Młodzi głosują”
( nasze działania i szczegółowe wyniki)
http://www.mlodzi.ceo.org.pl/szkoly/technikum-architektury-krajobrazu-im-wincentego-witosa,335
75. rocznica Zbrodni Katyńskiej
W dniu 9 kwietnia 2015 roku poczet sztandarowy z naszej szkoły uczestniczył w uroczystościach, które upamiętniały 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 20. rocznicę poświęcenia Symbolicznej Mogiły – Pomnika Ofiar Komunizmu. Obchody rocznicowe zorganizowane przez Komitet Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu odbyły się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W intencji ofiar zamordowanych w Katyniu została odprawiona Msza Święta. Natomiast przy Pomniku Ofiar Komunizmu odbyła się uroczystość patriotyczna i apel poległych. Po raz kolejny oddaliśmy hołd polskim bohaterom wymordowanym wiosną 1940 roku na polecenie władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. GALERIA Podziękowanie Małopolskiego Kuratora Oświaty