• Historia szkoły

• 1 września 1967 roku na mocy decyzji Ministra Rolnictwa została oddana do użytku Zasadnicza Szkoła Rolnicza w Giebułtowie. Później, na bazie szkoły zasadniczej, utworzono 3-letnie Państwowe Technikum Rolnicze. W roku 1976 powstał Zespół Szkół Rolniczych, w skład którego weszły: 3-letnie Technikum Rolnicze, 2-letnie Policealne Studium Mechanizacji Rolnictwa oraz szkoły filialne: Zasadnicza Szkoła Rolnicza w Czatkowicach koło Krzeszowic, Zasadnicza Szkoła Rolnicza w Sułoszowej i Zasadnicza Szkoła Rolnicza w Michałowicach

Kolejnym krokiem było powołanie Policealnego Studium Hodowlanego. W miarę upływu lat zmieniały się kierunki: w szkołach zasadniczych kształcili się ogrodnicy i hodowcy. Kolejną szansą dla młodzieży wiejskiej stało się powołanie do życia Zaocznego Technikum Rolniczego.

Rok 1986 był szczególnym dla Zespołu Szkół Rolniczych, gdyż dnia 11 października wmurowano tablicę pamiątkową i nadano szkole imię Wincentego Witosa. Z czasem powstało 5-letnie Technikum Rolnicze, a równolegle kształcili się ogrodnicy na poziomie szkoły zasadniczej i 3-letniego technikum. W odpowiedzi na zmieniającą się rzeczywistość końca XX wieku i przemiany wsi polskiej, otwarto 5-letnie Liceum Agrobiznesu, 4-letnie Liceum Ogrodnicze oraz 4-letnie Liceum Usługowo - Techniczne.

Rok 2001 przyniósł kolejne zmiany – powstała Zaoczna Szkoła Policealna kształcącą w zawodzie technik informatyk, ale już 2002 rok stawiał nowe wyzwania przed szkolnictwem średnim , albowiem w murach szkoły pojawili się pierwsi absolwenci gimnazjów. Zaowocowało to przekształceniem 5-letniego Liceum Agrobiznesu w 4-letnie Technikum Agrobiznesu. W kolejnym roku szkolnym w naszej placówce zainaugurowało swą działalność także 4-letnie Technikum Architektury Krajobrazu. Wtedy też Zespół Szkół Rolniczych został przemianowany na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych         im. W. Witosa w Giebułtowie. W roku 2010 „wzbogaciliśmy się” o Technikum Hotelarskie.

Jednym z naszych sztandarowych pomysłów, wpisujących się w szerokie zapotrzebowanie na rynku pracy, było także utworzenie Technikum Eksploatacji Portów i Terminali, do którego pierwszy nabór ruszył w roku szkolnym 2013/2014. Kierunek ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem do dziś.

A jaka jest nasza szkoła obecnie?

Od 2 września 2019 roku w murach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Giebułtowie ( kolejna zmiana nazwy po reformie edukacji) pojawili się pierwsi absolwenci ośmioklasowej szkoły podstawowej. Uczą się w 5-letnich technikach- hotelarskim i eksploatacji portów i terminali oraz w   3-letniej szkole branżowej I stopnia. Równolegle swą naukę kontynuuje także młodzież po gimnazjach w 4-letnich technikach i 3-letnich szkołach branżowych.

Historia Giebułtowa