• Jak pielęgnować posadzone drzewka?

• Dzięki wspaniałej akcji promującej bioróżnorodność mieszkańcy Gminy Wielka Wieś 16 kwietnia 2024r. w ZSP w Giebułtowie otrzymali drzewka owocowe.  Rozdawali  je  przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Drzewka posadzone… i co teraz…

W pierwszym roku po posadzeniu drzew trzeba je regularnie podlewać, a ziemię wokół drzew najlepiej wyściółkować, by ograniczyć parowanie wody z gleby i wzrost chwastów. W następnych latach drzewa należy podlewać w czasie długotrwałej suszy.

Młode drzewka owocowe wymagają cięcia po posadzeniu. Wiele osób zastanawia się, kiedy przycinać jabłonie, czereśnie lub inne drzewka owocowe. Odpowiedź jest prosta. Jabłonie i grusze należy przycinać wiosną; śliwę, brzoskwinię, czereśnie i wiśnie przycina się dopiero po owocowaniu.

Stosując zbyt dużo nawozu, zmuszasz drzewo do skupienia się na maksymalnym wzroście, a nie na silnym, zdrowym, wspierającym systemie korzeniowym. Ściółkując drzewa i podając im w razie potrzeby dodatkową wodę , zapewnisz im dużą przewagę, tworząc zdrowsze drzewa, które rosną szybciej.

Są to porady z Internetu, ale jeżeli naprawdę chcesz pogłębić wiedzę o ogrodach, to osoby dorosłe (bez względu na wiek ) zapraszamy na kolejną edycje kursu ogrodniczego, który rozpocznie się w od połowy września 2024r.

Zapisy na kurs prowadzimy do końca sierpnia 2024r.

Uczymy cięcia , formowania i prowadzenia drzew owocowych.

W programie: sadownictwo, warzywnictwo, rośliny ozdobne a także uprawa ziół i zakładanie winnicy. Uczymy jazdy ciągnikiem i zapewniamy zdobycie uprawnień rolniczych.

Młodzież szkół podstawowych zachęcamy do wyboru zawodu ogrodnika w Branżowej Szkole I Stopnia.